"Лъвиците" ни записаха драматична победа на Световното първенство

сряда, 10 октомври 2018 г. | 10:03 Прочетена: 16799
България - волейбол (жени)

Волейболистките ни се наложиха над Тайланд с 3:2 гейма

В изключително оспорван мач България победи Тайланд с 3:2 (25:18, 22:25, 18:25, 25:22, 19:17) в предпоследния си мач от Група F на шампионата, игран тази сутрин пред около 1000 зрители в зала "Осака Мунисипал Сентрал Джимнезиъм".

По този начин българските "лъвици" останаха на предпоследното 7-о място, но вече 3 победи, 5 загуби и 8 точки.

Двата тима се срещнаха за пръв път на голямо първенство и предоставиха истинско шоу с обрати на публиката. В крайна сметка момичетата на Иван Петков наложиха волята си и триумфираха над съпернчиките си, въпреки че по едно време губеха с 1:2 гейма и 4:8 в четвъртата част.

Националките ни влязоха в отлично настроение в мача и успяваха да държат малка преднина на съперничките си на техническите прекъсвания – 10:6 и 16:11. До втората задължителна почивка тайландките се опитваха да са равностойни на нашите, като на моменти стопяваха разликата до 2 т. Но след това българките вдигнаха темпото и поведоха с 21:12 и 24:16, като в края имаше известно отпускане, което позволи на опонентките им да натрупат няколко точки. Нашите обаче не допуснаха изненада и поведоха с 1:0 след 25:18.

Втората част обаче бе коренно различна като тайландките се върнаха в мача по най-добрия начин и поведоха с 1:4, а след това и с 5:8. Момичетата на Иван Петков изравниха резултата за 8:8, но след това позволиха на съперничките си отново да диктуват темпото и да се оттеглят като водачки на второто техническо прекъсване при 14:16. Тайландките продължиха да играят по-концентрирано и силно и заслужено стигнаха до изравняване на резултата в геймовете 1:1 след 25:22 в своя полза.

И когато изглеждаше, че загубата на втората част е била случайна и националките ни поведоха със 7:3, 8:5 и 10:7 в третия гейм, те неочаквано загубиха инерцията си и позволиха на тайландките да изравнят за 11:11 и да поведат с бърза точка след това – 11:12, задържайки крехката си преднина до техническото прекъсване – 15:16. След това обаче те дръпнаха с 16:19 и това като чели обезсърчи българките, които свалиха гарда и до края на гейма записаха само още 2 т., за да завърши той 18:25. Преди да затворят тази част в своя полза, тайландките дори си позволиха да потанцуват пред публиката.

Четвъртата част тръгна трагично за момичетата на Иван Петков, които допуснаха съперничките им отново да диктуват играта и да водят в резултата при 2:5, 4:8. Постепенно обаче те се върнаха в мача и при второто техническо прекъсване вече водеха с 16:14. Въпреки че опонентките им на два пъти изравниха резултата – 18:18 и 22:22, националките ни не позволиха повече свобода на тайландките и вкараха мача в тайбрек след 25:22.